Anlık borsa takibi özellikle kısa vadeli yatırımlar açısından daha da önemlidir. Borsada fiyatlar saniyeler içinde değişebilir ve bu değişim her seferinde yeni kar fırsatları yaratabileceği gibi açık pozisyonların zarar etmesi anlamına gelebilir. Dolayısıyla güvenli olarak anlık borsa takibi özellikle kısa vadeli alım ve satım işlemi yapan yatırımcıların yoğunlaştıkları konular arasındadır.

Anlık borsa takibi yapılmasının en önemli sebebi varlık fiyatlarındaki değişimlerin kar fırsatına çevrilmek istenmesidir. Borsada işlem gören varlıkların fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında ekonomik, siyasi ve jeopolitik gelişmelerin dışında işlem gören şirketlerin kar/zarar, yatırım, yönetim değişimi ve benzeri açıklamalar sayılabilir. Ayrıca analistler tarafından düzenli olarak paylaşılan analiz ve raporlara erişim de anlık borsa takibi yapılmak istenmesinin ana etkenleri arasındadır. Tabi temel ve teknik analiz yapan yatırımcılar açısından da anlık borsa takibi ayrı bir önem taşır.

Anlık borsa takibi nasıl yapılır konusunu iki aşamada incelmekte fayda var. Öncelikle anlık borsa takibinde izlenilmek istenen verilerin türleri, ikinci aşamada ise güvenilir ücretsiz anlık borsa takibi nasıl yapılmalıdır konusu üzerinde duralım.

Anlık borsa takibinde izlenmek isten veri türleri

Anlık borsa fiyat verilerini izlemek isteyen yatırımcılar için öncelikle şunu söylemekte fayda var. Türkiye’de anlık borsa verileri Borsa İstanbul tarafından ücretli olarak paylaşılmaktadır. Dolayısıyla yatırımcı anlık borsa verilerini ücretli olarak takip edebilir.

Anlık borsa fiyat verileri ücretli olarak takip edilir demiştik burada da standart ücret yoktur. Anlık borsa takibinde ücretler piyasa türlerine ve derinlik bilgisine göre değişir. Mesela; yatırımcı Borsa Pay Piyasasını anlık izlemek istediğinde farklı, VİOP fiyatlarını izlemek istediğinde farklı ücret ödeyecektir.

Anlık borsa kademinde ücret derinlik bilgisine göre de değişmektedir. Mesela; yüzeysel anlık borsa takibi ile derinlikli borsa takibi farklıdır. Ayrıca derinlik bilgisi de kendi içinde ilk sıra, ilk beş sıra gibi değişiklik göstermektedir. Kısaca anlık borsa takibi ücretlidir ve ücretler piyasaya ve kademeye göre değişiklik gösterir.

Ücretsiz anlık borsa takibi nasıl yapılır?

Ücretsiz anlık borsa takibinde bir istisna vardır. Aracı kurumlar belirli işlem hacminin üstüne ücretsiz olarak anlık borsa takibi yapılmasını sağlayabilir. Bu durumda maliyete aracı kurum katlanır, yatırımcı yerine ücreti aracı kurum öder.

Anlık borsa takibinde eğer 15 dakika gecikmeli fiyatlar üzerinden takip etmek isterseniz o zaman çok fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz. Borsa İstanbul’un sitesinden ya da aracı kurumunuzun sunduğu platformlardan ücretsiz 15 dakika gecikmeli olarak fiyatları izleyebilirsiniz. Ayrıca aracı kurumlar tarafından sunulan demo hesaplar, ekonomi siteleri dahil birçok kanaldan ücretsiz 15 dakikalık gecikmeli verileri takip edebilirsiniz. Fiyat izlediğiniz kurumun kurumsal olması verilerin en fazla 15 dakika gecikmeli olabilmesi açısından önemlidir. Bu verileri de izlerken aracı kurumunuzdan destek almanızda fayda var.

GCM yatırım avantajları ile borsada yatırım

Anlık borsa takibi ve yatırımlarınızın güvenli koşullarda bilinçli işlem stratejileri ile gerçekleşmesi noktasına yatırımcı dostu GCM Yatırım’ın müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca GCM uzman kadrosu tarafından hazırlanan analiz ve raporlar, ücretsiz demo hesaplar, ücretsiz eğitimler, kusursuz işlem platformları yatırımcının borsada daha karlı yatırımlar yapılması amacıyla hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi için sektörün ödüllü ve lider kurumlarında GCM Yatırım’ın web adresi www.gcmyatirim.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.